Citat:
Originally posted by DeSoto@Oct 30 2005, 15:58
Är det från samma IP, med samma browser-typ och inom 24 timmar, så kan man vara hyffsat säker på att det är samma person.
|
Tyvärr så kan man INTE det. Det är ytterligare ett problem till det som vi talat om tidigare här. Det är nämligen så att det är många företag, myndigheter, datortek, skoldatasalar, biblioteksdatorer med mera där ett flertal datorer utåt sett har samma IP. OCH de har samma installationer, dessutom. I de där fallen jag nämnde är det därutöver så att även om man kunde identifiera den enskilda datorn så vet man trots det inte att det är samma person. Många de nämnda datorerna delas av flera personer under en dag.
Så, säker på att det är samma person kan man alltså inte vara. Jag skulle nog säga att man inte ens kan vara "hyffsat" säker.
/Bengt