Citat:
Kan du vara snäll och berätta lite mer om robots.txt?
|
http://www.seofaq.net/#55
backlinkuppdateringar är när Google uppdaterar sitt register över backlinks. Eftersom Google endast visar en bråkdel av de länkar de faktiskt känner till så är det för mig oanvändbart. Detta uppdaterades senast för ungefär en vecka sedan och uppdateras ungefär var tredje månad.
filteruppdateringar är en uppdatering av Google i fråga om filter. Kan antingen menas filter på en viss sida eller beräkningarna eller tillägg av filter i almännhet. Google använder olika negativa filter som den lägger på sidor efter att sidan möter vissa kriterier (spam etc.). Ett av de mest kända går under namnet "sandbox".
algouppdateringar är en uppdatering av Googles beräkningar av sidor. Dvs något ändras i deras beräkningar. Detta är som sagt ett mycket större event än en PR update eftersom PR update ändrar inget I SERPsen (sökresultatssidorna) vilken en algouppdatering gör. Den senaste går under namnet "Jagger update" och går under tre faser. Den tredje fasen har inte börjat ännu, vi är alltså mitt inne i en. Dessa uppdateringar (de markanta) är inte vanliga utan inträffar bara någon gång per år eller så.