Ämne: CGI / Perl ?
Visa ett inlägg
Oläst 2005-10-18, 23:27 #17
kers kers är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 526
kers kers är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 526
Perl är nurförtiden mitt huvudspråk som jag gör det mesta i: script för systemunderhåll, problemlösning, automatisering och nästan alla webbapps. Eftersom det är mer än ett CGI-språk så är det ju väldigt tacksamt att jobba med, man kan ju göra i princip vad som helst. När man väl har lärt sig hur man kodar och debuggar på rätt sätt och använder de standardmoduler som finns till hand så ser jag ingen tidsvinst jämfört med php där man får lägga asevärd tid på att kolla att koden verkligen är säker. Det känns också bakvänt att säkra språket i efterhand eftersom det är så generöst - det är helt enkelt så enkelt att skriva farlig och buggig kod.

Det enda negativa med att köra perl för webben skulle vara mängden resurser som krävs i cgi-läge jämfört med att köra php via mod_php, att sätta mig in i mod_perl har aldrig blivit av.

När jag arbetar med andra blir det dock mest php, helt enkelt därför att det finns så få som kan koda perl bra medan det finns hur många som helst som behärskar php.
kers är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat