Visa ett inlägg
Oläst 2005-09-23, 23:17 #36
mellow mellow är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Jun 2003
Inlägg: 300
mellow mellow är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Jun 2003
Inlägg: 300
Kursen riktar inte in sig på att hamna högst i sökmotorerna med hjälp av white/black-hat-metoder utan mer hur man i grunden bygger en vettig site från grunden med sökmotorerna i baktanken. Dvs. en site som är korrekt uppbyggd som sökmotorerna kan spidra på ett korrekt sätt. Verkar även vara en del från användarperspektivet, dvs. hur användarna använder sökmotorerna.

Verkar ganska vettigt uppbyggt med en del skrivuppgifter (planera site/målgrupp etc.) och man ska så småningom skriva en "sökmotordagbok" varje vecka där man för anteckningar på hur sin site utvecklar sig över tiden.

Det har bara varit en onlineföreläsning ännu men det ovan är hur jag uppfattat att det ska fungera. Olika kunskapsnivåer på kursdeltagarna - men även de som är lite mer insatta kan nog lära sig en del.

I mitt tycke ska det iaf. bli intressant att starta en ny site (blir nog en till inofficiellt) och verkligen få ner hur det utvecklar sig på papper för att sedan kunna gå tillbaka och se om man kunde gjort något bättre och hur lång tid det egentligen tar för att få en vettig placering.

// Michael
mellow är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat