 |
Bara ett inlägg till!
|
|
Reg.datum: Dec 2004
Inlägg: 1 885
|
|
Bara ett inlägg till!
Reg.datum: Dec 2004
Inlägg: 1 885
|
Jag förmodar att du syftar på Gambellimålet gällande Italien.
Där Expressen själva skriver om det så här:
"I korthet säger Gamebellimålet att den italienska lagstiftningen stred mot etableringsrätten, paragraferna 43 och 49 i Romfördraget. Men domstolen hänvisade också till att nationella domstolar har rätt att besluta i vissa ärenden." (min fetskrift)
Jag ids inte leta upp domen, men kontentan är att det inte är avgjort.
Edit:
Förtydligande. Jag är ingen monopolförespråkare men med tanke på den aningslöshet som finns bland en del medlemmar vars frågor (i andra ämnen) visar att grundläggande kunskap om vad som är tillåtet eller inte är synneligen bristfälliga tycker jag en liten varning kan vara på sin plats.
Om monopolet försvinner kan det finns en del att hämta för de som var tidigt ute.
Om monopolet blir kvar kan det bli en kostsam läxa för de som utan att reflektera över konsekvenserna kör på. Dessutom om de hoppar på det från råd från personer som uppenbarligen inte har en susning om vad källkontroll är.
Systembolaget har dödförklarats ett antal gånger med just EU som argument. Det finns fortfarande kvar, att det tynar bort har inte med EU-domstolar att göra.
|