Visa ett inlägg
Oläst 2003-12-19, 17:44 #1
jonas30 jonas30 är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Dec 2003
Inlägg: 23
jonas30 jonas30 är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Dec 2003
Inlägg: 23
Hej på er!

Vill nu rådfråga er om när man ska börja annonsera om ett speciellt evenemang, hur långt innan o s v.

Själv är jag med i en Mc-klubb - Svineri MC Kalmar. Är inte så illa som det låter... :-) Inga connectionen med HA eller andra liknande klubbar eller så.

Namnet kom till av en ren händelse för ca: 10 år sedan så det går inte att byta nu. Dessutom är vi, inte för att skryta ganska omtalade i Sverige bland mc-folk.

Men nu till saken och lite bakgrund till min fråga.

Varje sommar har vi våran egna mc-träff - Svinträffen som den heter. brukar vara ca: 1500 pers. Nästa år är det för 8:de året irad vi kör denna. Träffen arrangeras helt och hållet av oss, inga företag som är inne och sponsrar eller så. Detta gör träffen till ganska unik då vi har sveriges största mc-träff som arrangeras av En Enda Mc-klubb - Svineri Mc

Träffen arrangeras alltid på Öland i slutet av Juli varje år. Som vi har gjort hittils är att har annonserat i diverse tidningar tex. Bike, delat ut flyers på andra träffar som är innan våran egna. Likaså så får alla som kommer till vår träff fylla i namn och adress för att vi ska kunna skicka ut nya inbjudningar runt maj månad, dvs. två månader innan träffen är i Juli.

Dessutom marknadsför vi oss genom vår hemsida också och använder vårt nyhetsbrev när saker och ting är på G.

I skrivande stund är det i stort sett klart vilka datum vi ska ha våran träff 2004.

Så nu till min fråga.

Vad har ni för erfarenheter om hur länge innan träffen vi ska marknadsföra osspå vår hemsida?

Ska jag redan nu i januari lägga ut våran annons på hemsidan, eller hur länge ska man vänta för att få den allra bästa effekten?
För tidigt är ju kanske inte bra heller pga. att det kanske blir lite bortglömt sen fram emot våren. Men o andra sidan så vet jag att många vill ha svar för att kunna planera sin semester o s v.

Skulle gärna bli tacksam för era synpunkter på hur långt innan man ska marknadsföra sig!?


Ni kan ju själva se vår hemsida. Kanske det finns några Bikers här också!? :-)
www.svinerimc.nu
Ja, jag vet, ska bygga om snart så Iframe försvinner....... :-)

Hadé
"Klot" på www.svinerimc.nu (Jonas 30 här på Potalen)
jonas30 är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat