 |
Medlem
|
|
Reg.datum: May 2005
Inlägg: 162
|
|
Medlem
Reg.datum: May 2005
Inlägg: 162
|
Det är just vad jag menar. Ingen får äga något i rymden, därför kan du ju inte namnge dem. Nu står det i deras FAQ att det inte registreras hos någon myndighet vilket i sig skulle göra allt lagligt. Men jag skulle anse att det var falsk marknadsföring eftersom man kan misstolka deras service och tro att de säljer stjärnor genom citat som, "Ge bort en stjärna på himlen som present!" och "Du får även en stjärnkarta där din stjärna samt dess omgivning är inringad så att du kan lokalisera den."
Det är inte meningen att jag som konsument ska leta mig fram till vad de igentligen säljer utan är infon missvisande så är det ett brott.
Varför står det att man får ett OFFICIELLT signerat certifikat, och att Namnet kommer arkiveras i ett valv och införas i en bok som registreras av The copyright office of the United States of America(som är en officiell organisation) men i FAQ står det att "De namngivna stjärnorna registreras inte hos en officiell organisation". Jag blir förvirrad.
Får de namnge stjärnor som blir universellt accepterat eller är namnen inte giltiga någonstans? Om svaret är att de är någonstans officiellt accepterat så har de inte någon rättighet att göra det, för jag namngav just alla stjärnor i rymden igår natt. Om svaret är att namnen inte är giltiga hos någon officiell organisation så säljer de ingenting utan bara boogus. Jag är fortfarande inte övertygad, hjälp mig.
|