Nykomling
|
|
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3
|
|
Nykomling
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3
|
Jobbar med Paycontrol på Acme så är självklart partisk men rätt insatt i frågan. Det skiljer en hel del i de erbjudanden som Payit, Kreditor och Acme (Paycontrol) har och skulle rekommendera att kolla upp exakt vad som gäller innan man hoppar på något.
Har jag förstått saken rätt så kollar Payit bara betalningsanmärkningar medan Paycontrol dessutom kontrollerar med folkbokföringsregistret/bolagsregistret och skatteskulder, därav en bättre kontroll. Lite osäker på hur Kreditor gör.
Några frågor man bör ställa sig;
- Max kreditbelopp/faktura? - Fungerar det för både företag och privatpersoner? - Hur snabbt sker utbetalningen? - Ingår det övriga tjänster och har man behov av dem? - Hur stor är risken egentligen och hur mycket är man beredd att betala för att undvika den? - Vad blir totalkostnaden per år (beroende på antal transaktioner och fakturabelopp)? - Hur flexibel är tjänsten, utvecklingsplaner? - Hur sker återrapportering? - Vad vet man om företaget? - Avtal, uppsägningstid etc.? - Teknisk support? - Installering? – Etc.
Jag hoppas att det kan vara till hjälp om ni funderar på en faktureringslösning.
MVH,
Alexandra
Acme Associates
|