Citat:
Originally posted by echo@Jul 23 2005, 12:35
Thomas, kan du förklara vad du menar.
|
Lite egna teorier som jag gärna håller för mej själv, men dom bygger i princip på att ju mer utspridda sökningarna blir olika sökmotorer ju svårare kommer seo-företagen få att bevisa för kunderna att dom skapar nåt.
Till det kommer att det blir svårare och svårare att "hjälpa" kunderna att skapa bra ranking med en <*h1*> tagg.
Kortfattat kan man uttrycka det jag menar med att förr hade sökmotorerna problem med att förstå vilken sida som var relevantast, då behöves seo. Idag räcker det att skapa en bra internetsida så rankas man automagiskt så bra som går oavsett optimering, iom att så många faktorer i en sökmotor nu mer är variablar man inte kan påverka som nyetablerad.
Ovanstående ihop med mer spridning av sökningarna på olika sökmotorer grundar mina
egen uppfattning och därmed skrev jag som jag skrev.
Jag tycker man redan nu ser att SEO som vi minns den inte existerar längre, och varför då inte passa på att sälja för 45 miljoner.
Thomas