Visa ett inlägg
Oläst 2005-07-21, 21:30 #9
Filips avatar
Filip Filip är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 935
Filip Filip är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
Filips avatar
 
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 935
Citat:
Originally posted by jonny@Jul 20 2005, 11:18
Räcker det inte att ta betalt med kreditkort? Det går väl inte att få innan man fyllt 18 år? Om du dessutom kräver att beställaren ange personnummer kan du kontrollera att det stämmer och att åldern är korrekt.
Jag har tidigare varit inne på att sälja varor på nätet till 18+ och frågat runt lite till olika myndigheter.
Det finns tydligen inget prejudicerande fall (stavas det så?) angående försäljning online av produkter där det krävs 18-års gräns.
Vad jag luskade fram, så var det fritt fram att prova. Vad som sedan skulle hända om det kom upp i domstolen, återstod att se.
Så länge du inte är vårdslös i din försäljning, dvs att du t.ex. kräver kreditkort eller får fraktbolaget att göra en kontroll, så borde det inte bli något hårt straff (om det nu skulle bli något straff över huvud taget).

Edit: Jag kollade upp Teknikmagasinet nu precis. De kräver tydligen att man faxar in ordern med namnunderskrift, när man köper Soft Air Guns.
Filip är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat