Visa ett inlägg
Oläst 2005-07-16, 23:10 #16
nocturnal nocturnal är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 2
nocturnal nocturnal är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 2
På ombudslistan säger nic-se att ombud inte ska göra affärer med dessa skojare men sedan får man läsa på deras webbsida att företag som http://nic.se/nyheter/news/2005-03-15 har reggat flera tusen domäner för att kunna sprida sina spyware virus men då säger nic-se bara att man ska uppdatera sitt antivirusprogram. Är det bara jag som uppfattar detta som lite hyckleri?

Tycker dom nu att Euweb gör så fel så kan dom ju bara spärra domäner som har reggats av Euweb och gå vidare men fakta är att nic-se måste tjäna pengar precis som alla andra som bor och jobbar i den "riktiga världen". Det ENDA man kan skylla på är att vi har vandrat in i detta IT-samhälle för snabbt och med för lite information om hur det fungerar. Det är dags för alla från hästuppfödare till mäklare att antingen lära sig tillräckligt om den nya internet tekniken för att klara sig själva eller låta bli att ha någon sorts verksamhet på internet. Folk inser det inte men om dom ska driva verksamhet på internet så måste dom plugga lite om det precis som man får plugga lite om bolagsformer och bokföring för att skaffa ett företag.

Så enkelt är det, folk kan inte bara gnälla på att dom blir lurade, det finns dom som fuskar och lurar andra i arbetslivet, så har det varit ett bra tag men nu använder dom en helt ny teknik för att luras och då börjar folk gnälla för att dom inte förstår sig på det.
nocturnal är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat