Citat:
Originally posted by Zn4rK@Jul 15 2005, 21:40
Visst. Alla andra webbhotell klarar sig inte nu när loopia har så "bra" priser.
Men om man ser det så, så kanske man skall tänka på alla andra sidor, som har samma inriktning. Tex, lunarstorm och något annat litet community. Marknaden blir mättad som någon sa. Varför skall folk gå till det lilla communityt när lunarstorm är stort?
Jag tycker det är upp till var och en att sätta vilka priser de själva vill.
Därför anser jag att det är löjligt, att de skall behöva bli anmälda för att de har valt ut ett smart, men dyrt press-knep.
/ Alexander.
|
Ok, då får bara ICA, OnOff och H&M finnas kvar på marknaden, inga andra affärer med samma inriktning.
Hoppas att du är medveten om att det skulle bli dyrt för dig i slutändan när dom ser att "aha, nu har vi klassat ut alla, då höjer vi priserna".
KKV finns av en viss orsak, just för att förhindra sådanna här saker, det är olagligt helt enkelt.
När vi ändå är igång kan vi ju ta bort alla internet och telefonoperatörer, bara Telia får finnas till, det finns ju ingen anledning till att nån annan ska få finnas på marknaden. Det finns orsaker till att telia stup i kvarten har hamnat i blåsväder i just konkurrensfrågor.
Som marknadsledande får man inte utnyttja sin ställning för att sänka alla andra bolag för då finns det ingen fri konkurrens längre.