Visa ett inlägg
Oläst 2005-07-06, 18:48 #4
jonny jonny är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Sep 2003
Inlägg: 6 941
jonny jonny är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Sep 2003
Inlägg: 6 941
Vi har nyligen infört som policy att allt som kostar mer än en engångsavgift om 1 000 kr ska offereras skriftligen innan vi eventuellt accepterar. Dessutom får accept ske tidigast efterföljande dag.

Detta gäller alltså när säljare ringer oss, om vi däremot själva har upptäckt ett behove och tar kontakt med företag gäller inte denna policy.

Detta har hitills inneburit att vi tackat nej till ett företag som sände oss en beställningsbekräftelse istället för en offert, vilket är bland det mest oseriösa man kan göra.

Dock är det sommar och få säljare som är aktiva, så den har inte prövats så mycket.

Om beställningen inte skett skriftligen är det svårt för säljaren att bevisa att ni beställt något. Ni har väl inte godkänt någon bekräftelse? Kanske har ni som policy att beställningar ni gör ska vara skriftliga - skicka era leverantörsvillkor till dem och inkludera ett par dagars ångerrätt i detta.
jonny är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat