Visa ett inlägg
Oläst 2005-06-27, 14:07 #12
Decibels avatar
Decibel Decibel är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2003
Inlägg: 2 413
Decibel Decibel är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Decibels avatar
 
Reg.datum: Aug 2003
Inlägg: 2 413
3Com´s OC (officeconnect) har alltid funkat lagomt bra tycker jag, men det är inte topp, däremot inte botten heller.

Många "routrar" kräver lite specifika inställningar, 99% av alla som har en trådlös ap eller "router" för den delen pluggar och kör och förstår inte varför det krånglar.
De flesta går att optimera, och allt som går att optimera ska optimeras

Det är inga problem att få en Dlink att fungera tillfredsställande med korrekt mjukvara och lite trixande i settings, om man har ett exemplar som inte lider av värmeproblem (vilket vanligen är orsaken till att dom hänger sig).
Ställ den inte på stereon eller annan värmekälla utan öppet och fritt så den kan andas, jag har en Di624+ monterad högt på väggen om man ska surfa utomhus/altanen och den har funkat prima, inomhus kör jag en cisco (i lärande syfte, inte direkt optimalt om man bara vill de ska funka.
Decibel är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat