Citat:
Visa gärna för oss andra också och inte bara PMs, tack
|
Ok... jag tar upp det lite kortfattat här också..
Ang Redaktionen's material så har jag läst nästan allt och jag vet inte riktigt vad jag ska säga .. varken bra eller dåligt.. inget som kommer att gå till historien som något man går tillbaka till.. eller som man minns så där speciellt men kan vara en bra start...
Om ni letar efter det bästa som man kan få tag på så är de allra flesta från tidigt 1900 tal och skrivna av de verkligen stora som tex Claude C Hopkins, Robert Collier, Maxwell Sackheim Gary Bencivenga, Dan Rosenthal, Joe E. Kennedy, Pat Garrard, Steve Brown, Drew Kaplan, Joe Karbo, Ben Suarez, Joe Sugarman, Gene Schwartz mfl..
Inte många som vet vilka dessa är eller hur?
Hmmm, (tänker de flesta)... Tomas!! ... Vad f_n ska jag läsa böcker av gamla tomtar från forntiden ... vi lever ju på 2000 talet!!!
1) Helt enkelt för att det är de bästa böckerna och informationen som någonsin är skrivna om copywriting och är ett måste om man vill komma in i en dåres, ursäkta en copywriters tankegångar.. Så läs allt ni kan komma över från dessa personer inkl deras annonser och övrig promo material..
De är en guldgruva för alla som vill lära sig den här ädla konsten..och för alla som verklgen vill lära sig från de bästa...OCH för de som liksom jag inte tror att man blir bra på något förrän man har läst bra material dvs det bästa man någonsin kan komma över i den här branschen..Det är precis som att lära sig ett nytt programeringsspråk.. det krävs att man verklgen går in i det med en vilja som kan försätta berg och en beslutsamhet som endast ett fåtal kan behärska..
2) Du blir inte en bra copywriter från att läsa böcker, det enda sättet att bli en bra copywriter är att
skriva bra copywriting och just därför måste du leta upp de gamla klassikerna, jag talar om tex DR, säljbrev och tidnings annonser:
- som sålde slut på alla Rolls Royce i en delstat i Usa.. efter ett utskick
- the famous "coat of arms" annonserna som drog in 4 miljoner dollar igen o igen under 30 år..
- full side annonser som kostade 2mkr men som drog in över 20mkr under en månad..
OCH Du måste absolut läsa dessa annons klassiker:
- "Do You Make These Mistakes In English?"
- "What Everybody Should Know About This Stock And Bond Business"
- "The Nancy L. Halbert Heraldry Letter"
- "How To Burn Off Body Fat, Hour-By-Hour"
- "At 60 Miles An Hour The Loudest Noise In This Rolls Royce Is The Ticking Of The Electric Clock"
- "Why Men Crack"
- "How To Collect From Social Security At Any Age"
- "The Admiral Byrd Transpolar Expedition Letter"
- "The Lazy Man's Way To Riches"
Wow... ovan har du det bästa som någonsin har skrivits... och som har dragit in millioner med dollars under 30 år. klassiker som används än idag och som SÄLJER - LEVERERAR - DÖDAR och gör så att alla som läser dras in till att beställa.
1. Leta reda på dessa böcker och annonser, sätt dig bekvämt och skriv ut dem på papper flera gånger efter din egen handstil..
2. Gå tillbaka och läs böckerna en gång till och gör anteckningar.. allt du kan hitta som är bra till senare..
3. Bygg upp din egen swipe file med bra headlines, avslut, bilannonser, sitecopy altt du kan komma över läs läs läs. skriv skriv skriv..
För att sammanfatta vad du har gjort så här långt:
1. du ska ha läst alla böcker och material ovan..
2. kopierat alla annonser och dm brev ovan.
3. du ska ha läst dessa böcker och gjort
hundratals med anteckningar
4. läst och kopierat headlines till din egen "swipe file"
Sa jag att det var lätt!!
Det här är bara början...
Anledningen till att du ska skriva bra annonser från bra exempel är att efter ett tag så kommer du att själv komma in i rätt tankegång, du kommer att få en mental insikt och en helt ny syn på hur BRA annonser ar uppbygda... Det här fungerar jämt..
OCH det här gäller oavsett om du ska skriva DM utskick, säljbrev, telefon script, tv reklam eller vad det nu är...
Det du ska göra nu är att ta alla desa anteckningar och material och börja skriva egna annonser med dessa som en mall eller inspirationskälla.
Läs allt du kan hitta om produkten du ska skriva om ta fram fakta samt fördelar om produkten. Gå igenom ditt material och plocka ut bitar från dina anteckningar..
Ditt mål är att få det ungefär så här:
1. skriv något som drar in besökaren i texten dvs en stark headline
2. tala om varför det är intressant
3. tala om för dem varför de ska tro på vad du säger
4. bevisa att det är sant.
5. beskriv alla fördelar.
6. tala om hur de kan beställa.
7. tala om för dem att göra det nu.
Kolla stavning mm samt läs upp annonsen högt för dig själv så att det flyter på från början till slut...
Gå tillbaka och skriv om det som inte passar.. tänk på att det ska vara enkelt för kunden att förstå och att inte minst läsa..
Ok, det här gör dig inte på långa vägar en bra copywriter men är en bra start om du
verkligen gör ovanstående.
Jag vet att de allra flesta varken har energin eller viljan att gå hela vägen utan tror att det räcker med att läsa en medioker bok men tro mig du måste också göra det .. det kallas för att få
erfarenhet och ska du samla på dig erfarenhet och kunskap så gör det från de bästa copywriters som finns..
Det finns en snledning till att Gary Halbert, Brian Keith Voiles mfl tar trettiofemtusen (35.000) DOLLARS och mer för ett säljbrev!
Det är så otroligt få som är bra på det här så om du sätter dig in i det här under en lång tid så har du alla kunskaper till att få vilka pengar du vill när som helst genom att skriva............................................ ...... ett brev..........................................som. ................................SÄLJER!!
Är det värt att betala någon hundra tusen för ett bra säljbrev?
- Nej, säger det flesta som inte vet innebörden av vad det klan innebära för verksamheten
- Ja, säger några som tror de är insatta..
- Absolut!! säger ALLA som har upplevt resultaten av ett SÄLJANDE BREV.
Några tankar på vägen bara..
Lycka till!
/ Tomas
P.S. jag ber om ursäkt för ev felstavningar .... fasen ibland går det så fort att skriva om det man verkligen är intresserad av så man vet inte hur fort man ska få ner det på papper..
P.P.S Använd alltid "P.S" i dina säljbrev..
P.P.P.S Ok... jag ska göra det lätt för er, glöm allt jag har sagt ovan, läs inte dessa böcker och annonser.. kolla på tv eller spela spel istället eller varför inte ta med tjejen på middag och låt mig gör jobbet. Kontakta mig skriver jag ett säljbrev eller skickar er till någon som inte är fullbokad .. Men var bered på att det kommer att kosta....