Flitig postare
|
|
Reg.datum: Apr 2005
Inlägg: 331
|
|
Flitig postare
Reg.datum: Apr 2005
Inlägg: 331
|
Har de senaste 12-15 åren använt FSB, ibörjan så visste de inte vad en "utlandscheck" var för något så det tog en jäkla tid för dem att lösa in den. När de höjde så gick jag till Nordea och det har fungerat bra tills nyligen då de sa att de inte ville göra FSB's jobb..
Nordea kräver nu helt plötsligt (ialla fall där jag bor) att du ska göra dina affärer där dvs ha ditt löne eller företagskonto på banken. Själv har jag FSB så de vägrade lösa in checken om jag inte satte in motsvarande belopp på ett bankkonto för att visa att jag ska använda deras bank.
Jag har efter mycket jobb lyckats få alla affiliate företag att direkt sätt in på ATM på checkar över $1.000 vilket fungerar mycket bra. I vissa fall så kommer checkarna med DHL eller likn, då det ställs krav på försäkring över en viss summa och då är det bara att gå till banken..
/ Tomas
|