Citat:
Ursprungligen postat av Bengt
Citat:
Ursprungligen postat av jonny
Varför vill du värdera den när du tar in den i bolaget? Vad ska du göra med den? För aktiebolag kan jag förstå om man vill använda den som aktiekapital, men annars?
|
Om man bara tar in den i firman utan vidare, då är det ju detsamma som att jag som privatperson skänker X antal kronor till firman utan att bokföra det som ett eget kapital. Vissa sajter är ju värda en hel del. Ponera att du har en sajt som är intagen utan att bokföras till något värde och efter en kort tid får du ett bud på 50.000 kr på den och vill sälja. Ja, det blir ju skatt på hela summan då, inget avdrag för ingångsvärdet. Du ägde ju den som privatperson och redan när den togs in i firman hade den ju ett värde, det värdet ska man ju inte behöva skatta för. Eller?
|
Nja, det är inte så det fungerar. Skulle du sälja den för 50´KKr som privatperson så skulle du skatta för inkomsten, samma sak är om du säljer den i företaget. Enda skillnaden är att nu säljer du den till ditt företag och sen eventuellt vidare. Även om du har lagt ner 500 timmar på sajten som privatperson så kan du inte tro att du kan få dessa pengar skattefritt.
/Janne