 |
Mycket flitig postare
|
|
Reg.datum: Apr 2003
Inlägg: 903
|
|
Mycket flitig postare
Reg.datum: Apr 2003
Inlägg: 903
|
Problemet är att många Akassor inte godkänner eget företag som bisyssla.
Är själv medlem i SIF och dem tilllåter extraarbete men INTE att man driver eget företag fast inkomster inte överstiger 1920kr / vecka. Snacka om dubbelmoral alltså.
Tex.. Du jobbar extra vid sidan om ditt fulltidsarbeta. Du får kicken och får Akassa. Plus att du får jobba extra o dra in ca 7700kr före skatt ovanpå akassan. Anta att du når max taket på akassan som är 16200kr (om jag minns rätt) + 7700kr = 23 900kr/månad före skatt.
Inte dåligt för att gå hemma o stämpla. Klart att "vissa" individer drar sig för att söka ett nytt heltidsjobb.
Hur som helst så för att vara på den säkra sidan så bör du avveckla firman om inte din Akassa tilllåter att du driver den som bisyssla. Räkna med låååååååånga handläggninstider plus att du får skriva på papper där du ger Akassan rätt att göra utdrag på dina senaste 3 års deklarationer plus en massa annat pappersjobb... Dem är snabba på att inkassera pengar men ruskigt sega på att betala ut dem igen .. Vet ur egen erfarenhet.
Lycka till för du lär behöva det...
|