Visa ett inlägg
Oläst 2005-05-27, 16:18 #11
koalas avatar
koala koala är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Sep 2004
Inlägg: 1 154
koala koala är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
koalas avatar
 
Reg.datum: Sep 2004
Inlägg: 1 154
Citat:
Originally posted by hubbert@May 27 2005, 14:55
Citat:
De slog dem eftersom dessa tidigare slagits.
Dom slog dom för dom slog varann innan. (om 20 år)
Hm intressant exempel, framförallt därför att meningarna inte betyder samma sak och inte har något med särskrivning att göra. Dålig språkbehandling däremot i den sistnämnda.
Håller med kullervo, särskrivningar tillför ingenting till språket utan ökar bara förvirringen om betydelsen.
Vad som gäller utvecklingen av språket i framtiden tror jag snarare att skillnaderna mellan de som behärskar språket och de som inte gör det kommer öka.
Den utvecklingen ser vi redan nu i skolorna. Och det är inte de som har problem med språket som är eller kommer bli vinnare på arbetsmarknaden.


Den första meningen har flera betydelser beroende på hur den tolkas. Sammanhanget bör avgöra vilken som avses. Den andra har tappat en del tolkningsmöjligheter.

Håller med kullervo, särskrivningar tillför ingenting till språket utan ökar bara förvirringen om betydelsen. Men det är knappast ett skäl att påstå att det inte kommer att bli "korrekt" svenska. Det är inte fysik vi pratar om utan tal och skrift. Svenska Akademien kan väl säga vad de vill om saken, men de är inte gudar.
koala är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat