Visa ett inlägg
Oläst 2005-05-27, 10:01 #7
Roberts avatar
Robert Robert är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 2 103
Robert Robert är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Roberts avatar
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 2 103
Citat:
Originally posted by hyperfly@Apr 22 2005, 14:46
Tackar, skickat en offert nu så blir spännande att se!

/red,

Fråga ett: förresten vet någon om det krävs tillstånd för att bara dela ut flyers t.ex. utanför en tunnelbanestation?

Fråga två: funderar dock på om man vill ha ett bord å bjuda på något så att folk kollar, då lär det krävas tillstånd, men vart
kollar man det isåfall?
Fråga 1 kan jag nästan med säkerhet säga Nej. Det behövs inget tillstånd till att dela ut flyers, däremot om du befinner dig i en "privat" byggnad, exempelvis tunnelbanan, så kanske det är annorlunda (du bidrar ju indirekt till nedskräpningen då många personer kastar flyern 20meter senare.. =)

Fråga 2: Ska du smälla upp ett bord el dyl så krävs tillstånd. Jämför med den där gubben som står på drottninggatan och håller i en skylt hela dagarna med dagens meny på en närliggande restaurang. Detta då det inte finns tillstånd att sätta upp skylten där. Däremot så är det inte olagligt för någon att hålla i skylten på plats (stationär vs mobil)
Robert är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat