Visa ett inlägg
Oläst 2005-04-27, 13:25 #13
Loopia Loopia är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Sep 2003
Inlägg: 46
Loopia Loopia är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Sep 2003
Inlägg: 46
Citat:
Ursprungligen postat av Storen
Citat:
Ursprungligen postat av JonathanS
Allt handlar inte om pengar. Visst hade det varit möjligt att få ut mer än 16 miljoner, men hade bolaget då sålts till en aktör med ett intresse av att fortsätta driva verksamheten eller hade allting bara slaktats och flyttats utomlands?
Vi ser hellre att det vi har byggt upp lever vidare, att bolaget stärks både i Sverige och utomlands samt att vi kan expandera ytterligare. Vi inga avsikter varken att höja några priser eller ändra vårt vinnande koncept. Loopia kommer fortsätta vara Loopia, men vi kommer nu att ha en ännu starkare motor.
Den här affären är bra för Loopia, för vår personal och för våra kunder. Hade vi inte varit övertygade om det så hade vi aldrig genomfört den.
Mvh
Jonathan Sulo
Loopia Webbhotell AB


För att vara kritisk så undrar jag vilka garantier ni har för att bolaget skall verka i Sverige under överskådlig tid? Tycker dock att tanken är god och ni har säkert era själ till detta..

För att vara sarkastisk så kanske detta är förklaringen till er prissättning på domänerna. Kraftigt ökande kundsegment vilket ser bra ut på pappret..
Active24 delar vår vision om hur företaget ska fortsätta bedriva sin verksamhet. Att vi fortsätter leda företaget är även det en garanti för att verksamheten kvarstår här. Active24 vet att vi gör ett bra jobb och de kommer låta oss fortsätta med det. Både jag och Sam är fast övertygade om att Loopia ska finnas kvar i Västerås.

För att vara sanningsenlig så är detta definitivt inte förklaringen till vår prissättning av domännamn. Nic-SE har fortfarande överpriser

Mvh
Jonathan Sulo
Loopia Webbhotell AB
Loopia är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat