Citat:
Ursprungligen postat av marcuss
som student kan man ju leva väldigt billigt om man skulle vilja så det säger ju inte speciellt mycket. speciellt inte då man som student får studiebidrag och har möjlighet till studielån. antar att du inte tar lån ivf?
|
Citat:
Ursprungligen postat av efa
Väldigt off topic
|
vet att det är off topic men eftersom du valde att svara här så gör jag det och låter moderatorerna flytta alla trådar som berörs.
Citat:
men jag måste fråga: Varför skulle en student kunna leva så väldigt mycket billigare än andra?
|
kan nämna många anledningar till varför man som student kan leva billigare än andra.
för det första har man oftast ingen familj att försörja. dvs man behöver bara tänka på sig själv när det gäller ekonomin. om man då väljer att leva på nudlar en månad så är det ju så. har man barn och liknande kan man ju inte tvinga dem att leva på nudlar.
Citat:
om man sen tar lån så är det ju just _lånade_ pengar (och låna pengar skulle de flesta andra också unna göra). Dessutom är det även med de lånade pengarna väldigt snålt. Jag tror att de flesta nog är överens om motsatsen till din uppfattning; det vill säga att det är fattigt att vara student och leva på nudlar.
|
självklart är det skillnad på lånade pengar och intjänade pengar. men lånet som sådant har ju inget att göra med mitt påstående om att man kan leva billigt.
visst, jag håller med om att man inte lever rikt, men du måste ju ändå hålla med om att man inte lever -dyrt-. oftast blir man ju mer eller mindre tvingad till att leva billigt eftersom man i regel inte har någon fast inkomst (annat än studiebidrag). det är en skillnad på att leva billigt och att leva fattigt och skillnad på att leva dyrt och rikt. man rör sig oftast inte med mycket pengar, man betalar lite för det man får, men eftersom utgifterna ofta är stora i förhållande med inkomsterna är de ju ytterst märkbara. tjänar man då någon tusenlapp extra i månaden gör det ju en stor skillnad just eftersom man lever -billigt-.
Citat:
Studiebidraget räcker till kurslitteraturen
|
studiebidraget räcker ofta till mer än kurslitteraturen. jag menar, bidraget är strax över 2000kr i månaden under studiemånaderna. vanligtvis behöver man inte köpa nya böcker varje månad. vi behöver t.ex. köpa böcker 2 gånger per halvår. nu under hösten kommer jag exempelvis få 11673kr i bidrag utbetalt (för heltidsstudier). är knappast så jag kommer att köpa kurslitteratur för 11673 kr. möjligtvis drygt 3000kr. alltså skulle man ha 8673kr "över" därifrån. vet inte riktigt hur du går tillväga för att köpa kurslitteratur för nästan 12000kr på ett halvår? antingen blir du lurad eller så handlar du på sveriges dyraste studentbokhandel.
kan ju nämna att de böcker jag köper hör till den dyraste typen av kurslitteratur som finns på vår bokhandel. dvs datalitteratur med få inköpta exemplar samt juridik-litteratur och läser oftast 1.5x-takten så jag har fler kurser än vanligtvis (dvs fler böcker att köpa).
en annan anledning till att man som student kan leva billigare än andra är att student-boende vanligtvis är billigare än "vanligt" boende. som student har man ofta möjligheten att bo i studentkorridor och då är ju hyran man betalar relativt låg i jämförelse med för en lägenhet. den studentlägenhet jag själv bor i har en betydligt lägre hyra än vad jag vet att andra icke-studenter betalar för en likvärdig lägenhet. detta just eftersom det är speciella regler för de här lägenheterna: man måste vara student, väldigt lång kötid och får inte bo här hur länge som helst. ofta brukar även hushålls-el och liknande ingå om man bor i exempelvis studentkorridor vilket gör några hundralappar i månaden.
som student har man vanligtvis inte behov av en bil. därmed inga försäkringar, bensinutgifter osv. visst, man måste kanske betala busskort eller liknande. men det är ju betydligt billigare än att ha bil.
ett annat exempel är att man kan gå ut och festa på ställen som är helt inriktade för studenter, dvs billig öl&sprit och inte alltför högt inträde eller avgift i garderoben.
vet inte riktigt om det är någon idé att fortsätta ta upp alla (självklara?) exempel varför det är billigare att leva som student än som icke-student.
efa: ge gärna lite konkreta exempel på varför man som student skulle leva -dyrare- än andra?