Visa ett inlägg
Oläst 2003-11-15, 17:16 #7
foks foks är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Apr 2003
Inlägg: 727
foks foks är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Apr 2003
Inlägg: 727
Utrymmet handlar inte bara om rent hårddiskutrymme. En sajt på 50 mb använder antagligen mer dataöverföring och processorkapacitet och minne på servern och då blir det dyrare.
Sedan är det förstås också så att de som har en sajt på 50 mb antagligen är beredda att betala mer för sitt webbhotell än en som har en sajt på 5 mb. De med stora sajter lägger antagligen ner mer tid mm på sajten och är mer "seriösa". Alltså kan man ta mer betalt och gör det.

De sakerna som halvar.com låter ingå i paketen är antagligen saker som inte kostar något extra för dem och bara tar resurser om de används.
Jag bedriver själv webbhotell (netland.se) och går inte gärna ifrån mina standardpaket. Detta för att standardpaket är mycket enklare att administrera. Enda undantaget är om någon med största paketet vill ha mer utrymme eller andra tjänster.
foks är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat