Nu ska jag äntligen reda ut allt för er pojkar.
Hur blev allt detta trassel till?
Jag ser alla har kommentarer hit och dit. Den ene bringar information från WHOIS, den andre pratar om missdomain hit och dit. Ja visst har ni gjort efterforskningar, bra jobbat pojkar, men har ni inget vettigare för er? Jag slår vad om att ni hade varit mycket mer framgångsrika i livet om ni inte slöade bort tid på något som inte förändrar något för er. Allt detta trassel med omänen är HELT OCH HÅLLET MITT FEL. JAg gav er inte tillräckligt med information, och den informationen jag gav var luddigt och suddig, delvis tack vare mitt lata jag som orkade helt enkelt. Men saken är att hur jag fick domänen, hur den kom mig till handa, hur mycket jag köpte den för (300€), är helt och hållet min ensak. Domänen är definitivt itne såld som andra domäner säljs, den har bara stått på en person och den personen är en bekant till mig som jag har en hel del affärer med. Han och jag har en överrenskommelse, som ger mig befogenhet och rättighet att sälja hemsidan när som helst till vem som helst. Jag har ingen skyldighet att förklara detta för er, eller de andra detaljerna, min skyldighet är endast att överföra en domän lagriktigt och punkt slut.
Vad gäller hemsidan på missdomain att den auktionen uppdaterades efter jag hävade att sidan var såld berodde det på att jag var så trött på småbarnsfasonerna och en köpare var klar till 99%, så jag förutsatte att det var lika bra att göra slut på flämandet. Till er som kommenterar startbudet på 25€, kanske vet ni inte om att man börjar inte direkt vid 500€ när man säljer en domän, priset sätts lågt först för att testa efterfrågan, kanske är ni inte medvetna om det. Sedan för er som tänkte steget längre såg ni att det stod: Reservationspris/Köp nu pris = 1000€ = 9000 SEK ungefärligt. Men jag förväntar mig inte att ni itne såg det, trots allt. Men jag är itne förvånad, ni klagar på ALLT som klaga går. Senaste tråden jag läste var ett klagomoål på
www.missdomain.com att de var så dåliga hit o dit. Tror ni verkligen ni kan göra bättre än missdomain.com? Visa vägen isåfall. Missdomain gör ett ytterst bra jobb anser jag, ska ni klaga, gör det hos dem.
Frågan är:
Varför uttalar sig alltid människor utan kunskap? Några hävdade: "www.great6.com är HELT VÄRDELÖS", andra sa: "inte värd en krona". Då frågar jag, vilka var det som sa detta? Troligen är det 15 åringar som fått för mycket luft i lungorna. Trots allt, vem tror man på? Sedo, som jobbar i branschen, är erfaren och med högsta sannolikhet en vuxen mogen människa, eller naggers? Sedo har varit en av få med vettiga inlägg, han har gett mig mycket fina råd och tips via PM medan ni andra verkar slösa energin på fläma.
Men jag tar på mig allt trassel för domäntrubbeln! Samtidigt som jag anser att jag inte hade behövt skriva det. Vad gäller antalet type-ins har jag fått fel information, det var aningen lägre, dock inte mkt.
Hur gick det med domänen?
Överrenskommelsen var till 99% klar, jag hade faktura och allting förberett att skciak men efter många varningar för att sälja sidan för ett udnerpris ringde jag upp personen och bad om ett högre pris och kunden kontrade med att be om ett ÄNNU lägre än innan. Så jag gav honom en sista chans, han tackade nej artigt! Nästan lite snopet men ingen fara. Jag kommer säkert på vad jag ska göra med sidan tills vidare, kanske har ni några tips, (jag tänker fortfarande inte bedriva en sådan sida som sagt). Ett tips ajg fick via PM var att "hyra" ut domänen så att andra kan betala mig en viss andel från sidans intäckter... men det återstår att se vad jag gör.
Hur som helst, hoppas allt är utrett nu pojkar.
Ber ännu en gång ursäkt för allt trassel.
Sköt om er allesammans och njut av det vackra vårvädret idag för det är läge för T-shirt och massor av Marabou!