Citat:
Värdet kan därför jämföras med CPC vid traditionell bannerannonsering. CPC för en relativt bra plats kan ligga från 0,50 kr. Det innebär att 100 type-ins per dag borde vara värda otroliga 18.250 kr (0,50 x 100 x 365, och det är bara första året!)!!
|
tror det kan vara ganska svårt att verkligen få ut 0,5kr per besökare (type-in). först och främst gäller det att användaren hamnat där av rätt anledning. för det andra gäller det att personen tar sig vidare den väg man vill för att det ska ge någon inkomst för reklaminnehavaren. så det där är nog en sanning med modifikation.
Citat:
SE domänerna ser jag som bland de fem bästa i världen och fungerar bra över hela Norden.
1.com
2.net
3.co.uk
4.de
5.CA
6.SE
|
vet inte riktigt om jag håller med. tycker .org kommer direkt efter .net iomed att den är mer internationell än t.ex. co.uk rent principmässigt så kanske co.uk har en del besökare, men då är det ju främst UK-besökare och framförallt Europa. .org är ju något folk från hela världen använder åtminstone.
Citat:
Idag är är "1-DOMAIN" de en av sveriges största SE ombud (super dyra priser på att regga SE domäner genom dom). Detta pga att många söker på alla deras domännamn och kommer till deras hemsida.
|
hur många domäner säljer dom egentligen som registrant? dom kan väl leva enbart på att sälja vidare förstahandsregistreringar.