Visa ett inlägg
Oläst 2003-11-08, 18:56 #9
Marcuss avatar
Marcus Marcus är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Nov 2003
Inlägg: 2 655
Marcus Marcus är inte uppkopplad
Supermoderator
Marcuss avatar
 
Reg.datum: Nov 2003
Inlägg: 2 655
Citat:
Citat:
Tror ju inte att MS tvekar över att dränka personen i fråga med papper och jurister... de har ju som sagt råd...
Bara att microsoft skulle göra rättssak av det skulle få de flesta att ge bort/sälja namnet frivilligt... tänk dig att få pynta en sån rättegångskostnad..
hur fungerar egentligen rättegångskostnader och liknande vid domännamnstvister i Sverige?
som jag förstått det när jag varit och läst hos II-stiftelsen så är det den som vill ta upp tvisten som betalar 10k alt. 20k (exmoms). kan även domännamnsägaren bli dömd att betala några av dessa kostnader?

Citat:
När vi ville ut å dotcom:a för ett par år sen fanns ett företag i usa med samma namn som haft domänen reggad i ett par år. Vi valde att inte försöka pröva ärendet och gick istället den snälla vägen (dvs öppna plånboken).
just det där är ju anledningen till att det finns så många domännamns-campare. campa på en domän tillräckligt länge tills något företag kommer på att dom borde ha den och då betalar dig en rejäl slant för att få den utan tjafs.
__________________
[ Finanstips.se | Riktnummer.se | Väderlek.se | 3W.se | WWWW.se ]
. [ Marbella.se | ValutaGraf.se | Virusprogram.se | Malta Bolag.se | Växlingskontor.se ] .
Marcus är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat