Citat:
Ursprungligen postat av aze
Om firman som reggade namnet efter missen skulle ha hotmail eller liknande registrerat som varumärke i UK hade de kanske haft möjlighet att behålla det.
|
Om du läser de tidigare trådarna om hur V&S tog över absolut.nu (och andra domäner, tänker på exemplet i Australien) så tror jag inte det skulle hjälpa. MS skulle ändå få som de vill... <_<
Citat:
Ursprungligen postat av marcuss
för att ytterligare krångla till situationen:
om microsoft valt att inte fortsatt ha hotmail.co.uk registrerad och denne nya ägare väljer att bygga upp en sajt som säljer färdigskrivna "heta kärleksbrev" (hot=heta mail=brev). på så sätt skulle ju då registranten ha en anknytning mellan domännamnet och den verksamhet denne bedriver. domännamnsregistreringen borde då accepteras som skälig.
låt oss sedan säga att microsoft sedan inte upptäcker sitt misstag förräns 5 år senare - då "kärleksbrevs"-försäljaren har en stor mängd unika besökare varje dag som är där för att köpa hans tjänster. finns det då fortfarande någon rimlighet i att microsoft får tillbaka sitt domännamn?
|
Tror ju inte att MS tvekar över att dränka personen i fråga med papper och jurister... de har ju som sagt råd...