Citat:
Originally posted by kullervo@Mar 30 2005, 02:33
Det låter som Nordnic.se. Dom har hållt på att öppna en till hall i Kista på senare tid. Var det något intressant erbjudande du fick i posten?
|
Det var väl inte direkt något "erbjudande" i meningen "köp 2 för 1" eller "X antal kr/mån" utan mer reklam för att de (Alabanza Nordicnod AB) tidigare (januari 2003) gjort ett förvärv av telekomoperatören Carrier1 Nordics f.d. driftcentral på Norgegatan 2 i Kista och att det där fanns Y rackplatser att fylla. De var tydliga med att framhäva dess operatörsoberoende och att de inte själa bedrev någon konkurrerande hostingverksamhet i hallen, så jag tror inte de har något samröre med eller är samma personer som ligger bakom Nordnic.se/DGC.
Syftet med ursprungsinlägget, eller det här inlägget för den delen, är alltså inte att göra reklam för Alabanza Nordicnod AB utan för ett praktiskt och färskt exempel på vad som händer när man inte reserverar sin verksamhets kännetecken i domännamnsform.