Visa ett inlägg
Oläst 2005-03-24, 16:59 #8
se7ens avatar
se7en se7en är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 595
se7en se7en är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
se7ens avatar
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 595
Citat:
Originally posted by Sigurd@Mar 24 2005, 16:43
Hmm... Det ska gå. Jag har nämnligen också varit klantig att ta bort alla användare (och ägaren) från en hel partition på ~200 GB.
Jag lyckades iaf att lägga till vilka användare som skulle ha tillgång till partitionen + bestämma ägare. Partitioners och biblioteks rättigheter hanteras likadant i Windows NTFS-partitioner så detta problem bör lösas på samma sätt.
Har inget generellt tips till dig just nu, då jag inte lyckas framkalla samma problem som du har här. Jag krypterade en mapp, la in en massa filer, tog bort användare och ägare, men har sedan inga problem med att bestämma ägare och sedan öppna/ändra i filerna.
Lek runt :)
Leka är alltid kul =) men blir det samma sak om du skapar en ny användare som har vanliga behörigheter.. sen när du ska logga in då o öppna mappen? kan du då lägga till dig själv som en "behörighet"?

Tack uppskattar din hjälp!
se7en är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat