 |
Medlem
|
|
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 289
|
|
Medlem
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 289
|
Jag förstår inte vad det är som gör Musik- och filmindustrin annorlunda än andra branscher. Alla har vi här inne tagit en rejäl funderare på vad folket egentligen vill ha, vad som finns idag och vad som inte finns. Utifrån det har vi alla startat vår verksamhet.
Alla våra verksamheter utvecklas ständigt utifrån folkets alla önskningar. Varför ska inte detta gälla musik- och filmindustrin? De har agerat precis likadant de senaste 20 åren. De skjuter en film, säljer den på bio, säljer den på VHS (nu DVD), och så fortsätter det. Om nu folket har tröttnat på detta, och vill kunna skaffa filmen via internet, varför agerar inte dessa aktörer efter kundernas önskemål? Alla andra "vanliga" företag gör ju det.
De tror att de ska kunna köra på samma sätt som de alltid ha gjort, utan förändringar, och alla blir nöjda och glada. Fel! Att de inte förstår att tjänster och produkter måste ständigt utvecklas... Det spelar ingen roll vad det är man utvecklar. Människans natur är sådan. Allt ska alltid utvecklas! Så är det bara. Inget snack om saken.
Om nu piraterna börjar att bli ett stort hot mot dessa skiv- och filmbolag. Precis som de sa i debatten igårkväll. Utveckla nya tjänster och ta betalt. Svårare än så är det inte. Så istället för att hota oskyldiga människor, utveckla tjänster.
Bah, detta har alla redan hört, men jag var tvungen att lasta av lite aggretion. :P
|