Citat:
Originally posted by jonny@Mar 12 2005, 23:22
Hade man däremot kunnat påvisa en så pass omfattande verksamhet som den som avslöjats, hade det ju varit en helt annan sak.
|
Du tror väl inte att dom inte visste vad dom gjorde!
Jag tror du underskattar intelligensen hos folk som är anställda på APB, APB har ju råd att köpa in dom bästa medarbetarna! Jag lovar att vi framstår som loosers jämfört med deras personal.
Lägg av nu! Att ett av sveriges mest välfinansierade bolag skulle anställa en hög idioter är ju totalt beklämmande. Att APB kan köpa in top of the line fattar väl alla? I dagens penga-samhälle kan ens bästa kompis förråda dig för pengar det händer ju varje dag. Sedan finns det faktiskt många % som tycker att det är fel att begå lagbrott även om det i många unga internetanvändares ögon framstår som osannolikt.
Jag säger varken bu eller bä vad som är rätt eller fel men att underskatta en av parterna retar mej och det blir så tröttsamt att läsa. Även om det är minderåriga som beter sig illa såverkar det som dom respektabla håller tyst.
Om vissa nu tycker det är så illa hur Ponten och hans familj blir behandlad varför postas det inte en trådar om det på diverse forum. Jag tycker själv det är beklagligt som fan och mår väldigt illa av att inte kunna stödja människan just iom att det är vårt bästa som internetenreprenörer han också jobbar för! Jag har fått PM av många av WN's mest erfarna entreprenörer som undrar varför jag låter kids prata i denna tråd.
Nu låser vi denna tråd tills det har skapats en tråd på WN där man erkänner Ponten och hans jobb! Så får vi se om nån på WN orkar moderdera trådar likt denna vidare i framtiden. Jag tog själv på mej ansvaret för denna och det slutar nu! Jag har personligen raderat mängder av direkta hot mot vissa personer inklusive mej själv för min åsikt och det är från medlemmar på WN.
Vi får se om alla företag på WN som sagt att dom tycker Ponten gör ett bra jobb vågar posta sitt stöd för han och hans familj här på WN. WN har då 17'n i mej redan visat vad vi står allihop vad det gäller att hota en tjänsteman!
Thomas
Detta inlägg är flyttat för att vara sist i tråden.