Visa ett inlägg
Oläst 2005-03-04, 23:20 #10
Tobias Turesson Tobias Turesson är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Aug 2003
Inlägg: 1 336
Tobias Turesson Tobias Turesson är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Aug 2003
Inlägg: 1 336
Citat:
Ursprungligen postat av marcuss
Citat:
Ursprungligen postat av Tympanon
marcuss: en liten OT-fråga: varför skulle "alltom" varianten fungera lite dåligare i sökmotorer? Jag förstår inte riktigt.
Vet inte exakt vad du menar, varför det skulle fungera sämre än vadå i sökmotorer? Kan gissa vad det är du undrar om.

Vad jag menar är att bananer.se fungerar bättre än både alltombananer.se och bananerochallt.se. Vilket jag tror de flesta håller med om, med förutsättning att man optimerar sin positionering t.ex. mot sökordet "bananer". När det gäller vilket av alltombananer.se gentemot bananerochallt.se så skulle jag först säga att det är ungefär samma "(ir)relevans" ur ett sökmotoroptimeringssyfte vilken man väljer. Eventuellt skulle kanske "bananerochallt.se" fungera bättre än "alltombananer.se" eftersom nyckelordet placeras först i domännamnet ist för sist. Det kan dock diskuteras och är mer eller mindre ointressant i den här diskussionen.

Vad jag menar är att jag inte ser någon anledning till att köpa en domän som är ihopsatt av tre olika ord eftersom det finns så många andra "bra" kombinationer innehållandes tre ord som fortfarande är lediga. "Alltom"-domäner må vara något av en "känd användning" men inte tillräckligt för att det ska motiverbart att betala extra för det.

Jag skulle givetvis välja en domän innehållandes andra relevanta sökord, om nu inte nyckelordet enskilt skulle vara ledigt, exempelvis "friteradebananer.se". Man kan t.ex. på OVT se att dryga 200 sökningar gjordes förra månaden som var relaterade till "bananer" och "friterad" i jämförelse med antalet sökningar som gjordes på frasen "allt", "om" och "bananer", 0 st sökningar.
I slutet handlar det bara om in länkar iaf.
Tobias Turesson är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat