Citat:
Originally posted by saflund@Feb 19 2005, 12:55
Har du ovanligt rabiata postkärringar där du bor eller?
Sen när går dom igenom paket som ska utomlands?
Ser du väldigt mystisk ut eller något sådant? B)
|
Tja, jag hade kostym på mig och ingen AK5:a eller bombbälte runt midjan..
Det var bråttom, och jag hade jämfört och sett att Postens "SkyPak" var "billigt" för att få iväg ett paket (oavsett kostnad) snabbt i Europa.
Går in på ett postkontor och säger "Hej, jag vill ha adressetikett för SkyPak och när måste jag senast lämna in paketet så det går iväg idag?", och då får jag till svars: "Är det företag som sänder paketet och har ni konto?"
"Nä, det är inget avtal."
"Då måste vi titta igenom lådan innan den stängs och vi sätter på etiketten, för vi måste kunna garantera för tullmyndigheterna att den innehåller det du påstår på lappen."
Och det ifrågasatte jag lite, för jag skickar mycket paket och har ALDRIG hört talas om det, och då säger hon att det är speciella regler för just SkyPak-tjänsten när man inte har avtal med Posten. Och när hon frågade om innehållet så svarade jag lite snus och godis till en kund, och då började hon tjöta om exportförbud för snus. Förklarade att det inte skulle inom EU (skulle till Schweiz) och det inte omfattas av EU-förbudet.
Men där förlorade Posten en transport för typ en tusenlapp.