Visa ett inlägg
Oläst 2005-02-20, 16:22 #6
kers kers är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 526
kers kers är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 526
Om du vill ha ett vettigt svar på frågan så får du se på termens "nationalsocialism" historiska rötter och se på hur situationen såg ut i tyskland när Tyska Nationalsocialistska Arbetarartiet grundades: de sociala klyftorna var enorma och samtidigt var fackföreningarna starka och växte enormt - få tvivlade på att det i tyskland inte skulle bli revolution, precis som i ryssland.
Nazisterna lyckades skickligt kanalisera dena upprorsanda och använde mycket vänsterretorik i sin sin populistiska propaganda och lockade till sig många som annars hade organiserat sig med kommunisterna eller socialdemokraterna.

Nationalsocialism har alltså inte något med socialism att göra mer än till namnet, faktum är att om man analyserar dess teori (praktiken vet vi ju vad den ledde till) så framhäver den klassiska högertankar: klassamarabete istället för klasskamp, privat ägande i stället för det allmänna, hiarkier i stället för jämlikhet, etc ..
kers är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat