Visa ett inlägg
Oläst 2005-02-16, 15:20 #20
hedberg hedberg är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 431
hedberg hedberg är inte uppkopplad
Flitig postare
 
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 431
Mitt högst personliga råd: Anställ inte någon du känner, och anställ inte någon du inte känner.

Fördel med att anställa någon man känner: Man vet vem det är.
Nackdel: Man vet vem det är. Eller så lär man se nya sidor av personen man trodde att man kände.

Min erfarenhet är att man inte skall göra affärer med bekanta, det är bara grogrund för problem. T.ex sälj aldrig din bil (om det inte är en riktig rishög för typ en tusenlapp och bägge är medvetna om det) till en bekant. Även om den funkar jättebra så kan du ge dig sjutton på att personen lär hitta rost eller att bakaxeln lossar nästa dag.

Att anställa någon man känner är ett risktagande.
Om personen huxplux känner "Nä, jag orkar inte gå till jobbet idag" så innebär det faktiskt "Nä, jag orkar inte umgås med min kompis idag". Blir ni oense om nåt på jobbet så går det ut över vänskapen.

Man kan vara bästa kompis med någon, men man umgås normalt sett inte dygnet runt med sina vänner (arbetstid+fritid) eller sina arbetskamrater för den delen heller... Man lär se nya sidor av någon, och det ÄR tuffare att vara hård mot, eller sparka, en man är kompis med.

Tänk efter: Hur har kompisen skött sina tidigare jobb? Hur ofta stannade han hemma för att kolla på VM eller OS, eller för att han inte kände för att jobab den dagen? Hur ofta kom han för sent? Fifflade han nåt (ni kanske har kontantverksamhet)? Brukade han plocka med sig grejer hem från sitt gamla jobb? Risken finns att människan gör det nu också - och då är det dina grejer.

Givetvis vill jag inte att man skall misstro sina vänner, men det är enklare att jobba med en som man inte är vän med. Och det är framförallt enklare att sparka en som man inte är vän med, om något går fel.

Tänk på följande scenario: Ni har en kassa. En dag saknas det 400 spänn i kassan. Okej, ni kan ha gett fel växel tillbaka. Okej, fel kan inträffa: Nån av er gav kanske tillbaka en 500 lapp istället för en hundring.
Du vet att kompisen har lite ont om pengar, men vill inte riktigt ta upp en diskussion med det för att förstöra vänskapen. Du vill ju inte tro att kompisen har snott pengar av dig.
På lördagen går ni ut på krogen, du vet att kompisen har lite ont om pengar så här veckan innan lön. Du ser vid ett tillfälle att kompisen har flera stycken 100-lappar i sin plånbok.
Hur reagerar du?

Eller följande scenario: Du har ett dataföretag. Ni får in väldigt mycket reklamationer som din vän tar hand om. Till slut börjar du reagera på att det är vissa personer som har väldigt mycket problem. Leverantören kanske säger att det inte var något fel. Kompisen har varit schysst och låtit hans vänner få byta ut sina datorkomponenter mot nya - på garanti. Men nu får du stå för kostnaden. Vad säger du till kompisen?

Så mitt råd: Om ni inte har en mer än 100% solid vänskap, och du vet till mer än 100% att din kompis är ärlig och arbetsvillig - strunt i det. Det finns många andra som vill jobba, och de är lättare att bli av med om det går fel.

Det må vara ett cyniskt tänkande, men å andra sidan har du en vän kvar iallafall.
hedberg är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat