Visa ett inlägg
Oläst 2005-02-16, 14:39 #48
Thomass avatar
Thomas Thomas är inte uppkopplad
Administratör
 
Reg.datum: May 2003
Inlägg: 3 901
Thomas Thomas är inte uppkopplad
Administratör
Thomass avatar
 
Reg.datum: May 2003
Inlägg: 3 901
Citat:
Originally posted by jake@Feb 16 2005, 14:23
Dock inte helt rätt för en positiv utveckling av internet.
Om en person kommer in på en "länkportal" med 90% affiliatelänkar, så visst klickar de i början men tröttnar sedan och dömmer ut även mer seriösa aktörer.
Jag ser inte det negativa, om det inte varit en sponsrad länk utan en vanlig länk till samma aktör hade det gjort skillnaden då för att du skulle se det positivt?

Om besökaren söker efter cdskivor och länkportalen har en länk till cdon.com med achortext "Cdskivor på internet", är det på nåt sätt negativt? I mina ögon är det negativt om sidan handlar om brödrostar och man har en länk där det står "billiga brödrostar" och länken går till cdon.com.

Och varför skulle man tröttna när de som betalar för trafiken mer ofta än sällan är det som har den erkänt mest prisvärda produkten?

Thomas
Thomas är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat