Min grundinställning är: Du blir bemött så som du själv bemöter andra.
Om du har fått en felaktig telefonräkning från Telia så ringer du givetvis dit. Tjejen på kundtjänst har inte gjort felet, och det hjälper inte att vråla och skrika på henne. Hon blir mindre inställsam till att verkligen hjälpa dig.
Om du istället lugnt och sansat förklarar att du har fått en faktura som är fel, så kommer hon säga "Jaha, då skall vi kolla på det. vänta lite."
Att gå på som en pitbull hjälper inte. Det är bättre att vara en liten söt hårboll istället
Samma sak med krogen: Du och dina kompisar skall ut och ha kul. Ni har suttit hemma och dragit i er lite innan. Ni kommer dit, det är en liten kö. Nu börjar tjaffset, nu skall gå före kön och det står en vakt längst fram och säger till er att ställa er i kön. Då börjar ännu mera tjafs om att du banne mej känner både A och B. Vakten svarar att det gör alla, och att det inte hjälper. Det är en kö, du får stå i den.
Antingen ställer du dig i kön snällt, eller så börjar du tjafsa ännu mera. Nu om att du och dina kompisar har så och så mycket pengar, och att ni skall sätta sprätt på dem ikväll.. hej och hå...
Vakten är fullständigt ointresserad av hur mycket pengar du har, han gör bara sitt jobb och just nu är du en irriterande person som börjar få mindre och mindre chans att komma in.
Du kanske rentav skall börja förklara för vakten vilket pucko han är, och att han är en misslyckad polisaspirant och så... Tror du ärligt talat att du kommer in då?
Nä...
Dörrvakter är vanliga personer som har det som extrajobb (det finns ett fåtal som jobbar heltid med enbart dörrvakteri), det är vanliga Svensson, Johansson, Mohammed mm som har det för att tjäna lite extra pengar.
Om du istället kommer dit och ställer dig snällt i kön, kanske frågar försynt "Hej, jag är bara lite nyfiken. Tar det lång tid i kön idag? Det är ju lite kallt ute." så kommer säkert vakten skina upp och säga "Nädå, det går fort... Snart är du inne i värmen."
Jämför det med att du går till en livsmedelsbutik och börjar tjafsa på personalen om allt och inget. Du ifrågasätter om kassörskan är misslyckad banktjänsteman och inte klarade mattetestet på skolan osv.
Tror du att du får handla där då?
Vad vill jag få sagt? Bemöt folk så som du själv vill bli bemött.