Visa ett inlägg
Oläst 2005-02-13, 12:29 #16
WizKid WizKid är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 618
WizKid WizKid är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Apr 2004
Inlägg: 618
Citat:
Originally posted by Mats@Feb 12 2005, 19:56
Citat:
Stämmer, men det brukar normalt gå att få ersättning om man kan med hjälp av kollinumret visa att det är Posten som slarvat bort PF-brevet.
Generellt så betalar posten aldrig ut någon ersättning vid förkommen brevpostförskottförsändelse även om det är dom som gjort fel, jag har till och med kunnat bevisa att försändelser har blivit uppskurna och innehållet är borta och har aldrig fått någon ersättning.

Jag får bara till svar att jag inte kan få någon ersättning eftersom brevpostförskott inte är försäkrade.
Kanske inte är så normalt som jag trodde

Skulle antagligen skrivit att enligt de erfarenheter jag har så går det att få ersättning så fort man kan visa att det är Posten som slarvat bort försändelsen. Möjligt att de beror på vilka kontakter man har, men det är i alla fall möjligt.
WizKid är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat