Citat:
Originally posted by dee@Feb 11 2005, 13:05
dom med f-skatt betalar bara in moms + skatt till staten, inte arbetsgivaravgift (så vida de inte har anställda själva).
har för mig att företag betalar mer i skatt på deras vinst än privatpersoner gör... någon som vet exakt siffra?
därför tycker jag att det är rätt de double gör då man helt enkelt betalar ut de man har tjänat ihop. sedan bestämmer staten hur mycket man ska skatta.
ja menar, företag (de med f-skatt) rent allmännt, betalar ju ändå 50% (eller hur mycket de nu är) i skatt på all deras vinst... varför skulle de vara annorlunda hos double?
Samma med privatpersoner, man skattar ju 32% (på sitt vanliga jobb)... varför skulle de vara annorlunda hos double?
därför tycker jag att double är bra
|
Nej det kallas inte arbetsgivaravgift, men egna företagare betalar en skatt som motsvarar arbetsgivaravgiften (därför blir skatten uppemot 50% som du säger) medan den för lönearbete är ca 30%
Därfär är det naturligtvis rimligt att ta dessa 30% transaktionsavgift/arbetsgivaravgift från både privatpersoner och f-skattare och för privatpersoner betala in den till staten och för f-skattare betala ut den tillsammans med provisionen (och momsen) eftersom företagaren sedan betalar in motsvarande i högre skatt till staten jämfört med privatpersoner.
Annars blir villkoren olika för privatpersoner och f-skattare som affiliates som robertsson så tydligt visat i ett exempel tidigare i denna tråden.