Visa ett inlägg
Oläst 2003-10-23, 21:15 #2
Matss avatar
Mats Mats är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: May 2003
Inlägg: 1 711
Mats Mats är inte uppkopplad
Supermoderator
Matss avatar
 
Reg.datum: May 2003
Inlägg: 1 711
Citat:
Kan inte du beskriva hur ditt affiliate system funkar
Det är ganska simpelt, affiliaten får en unik länkaderss med ett unikt ID som loggas och samtidigt sätts en cookie. Alla köp som registreras från detta ID samlas på affiliatens adminsida och denne kan då se antal köp samt tidpunkt för köpet. Jag betalar för varje köp som kommer från dennes länk, alltså ingen procent eller liknande. F-skattsedel krävs för att vara afilliate åt Lastbryggan.

Citat:
du som har ett väl fungerade logistik/betalsystem, har inte du någon produkt du skulle kunna låta dina affiliate sälja exklusivt (dvs. inte sälja samma grej på LB).
Har faktiskt redan funderat i dom banorna, det finns ju sajter idag som exempelvis säljer en specifik produkt i en form av "minishop" inbyggd på sin egen hemsida.

Jag får in ett parti med 1.400 DVD från Amerikanska Metro på torsdag nästa vecka, dom skulle jag gärna prova att "låta bli att sälja på Lastbryggan" om det finns någon/några som skulle vilja sälja dom exklusivt. Man skulle kunna tänka sig att den som är intresserad lägger upp "Just nu 4 timmars DVD på Min Sida endast 69.-/st" och att denne då tar emot order och vidarebefodrar en kopia till mig som ser till att kunden får sin beställning dagen efter, detta system tror jag skulle funka bra.


Då får ju dessutom "minishoppen" full koll på antalet ordrar o.s.v. och kan fakturera mig överrenskommen provision.

Jag ordnar självklart bildmaterial och texter till dom aktuella filmerna.

Det skall också framgå klart och tydligt att detta är 100% diskret och att ordern skickas från Lastbryggan. Endast 50.- tillkommer i porto och postförskott.

Är det någon som är intresserad så skicka mig ett PM så kan vi diskutera vidare, jag är bara intresserad av ett samarbete med seriösa företag som innehar F-skattsedel och har bra med besök på sin sida "så att det händer nåt" För rätt person/personer finns det pengar att tjäna.

Citat:
Vore intressant att testa olika typer av trafik <-> din produkt kategori, då jag förstått att marginalerna inom din bransch borde tillåta hyfsad provision.
Som sagt det finns pengar att tjäna även om man säljer 4-timmars DVD för 69.- sen kan man ju kanske sälja typ Köp 3 st för 198.-. Jag är öppen för alla förslag så länge det är enkelt och vi kan tjäna pengar, och som du skrev så har ju jag ett väl fungerande logistiksystem och det skall ju utnyttjas i kombination med bra kontakter...

Tack Thomas för att du får mig att "få tummen ur" nån gång

// Mats
Mats är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat