Citat:
Originally posted by Robert@Jan 30 2005, 23:20
Har en domän som har väkt intresse sen jag norpade den, foretagsinfo.se
Men frågorna jag har fått är alltid: vad vill du ha för den? Känns så jobbigt när man inte får konkreta bud utan måste själv värdera den. Jag är ganska grön på domänsälj så man vill varken supma affärer eller ta underpris (givetvis är en domän värd olika för olika personer). Den ligger på sedo fö.
Vad tror ni om foretagsinfo.se?
|
Ett bra namn, helt klart. Men detta med värdering... Ett namn är värt precis lika mycket eller lite som någon är beredd att betala för det. Det är kunden som avgör vad denne är beredd att betala. Mitt tips till dig trots att jag är grön och oerfaren: Begär alltid att den intresserade ska lägga ett bud, och utgå från detta. (och kanske höja med 30-40% eftersom första budet oftast är lågt) Gå aldrig med på att tala om vad du vill ha, då kanske du är för snäll.
Jag har precis samma problem som dig, och vägrar ange vad jag vill ha. Står det lägg bud så är det just det som gäller. (Kanske därför jag ännu ej sålt något namn?

)
My 2 cents...
/Stefan