Ämne: iframes?
Visa ett inlägg
Oläst 2005-01-29, 00:28 #1
Joels avatar
Joel Joel är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Nov 2003
Inlägg: 790
Joel Joel är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
Joels avatar
 
Reg.datum: Nov 2003
Inlägg: 790
Som webbdesigner har jag alltid varit lite positiv till iframes, men som kodare har jag varit mer negativ.
Förr i tiden var iframe=internet explorer, nuförtiden funkar väl iframes i alla webbläsare men hur bra är det att använda egentligen?

Jag har en sida som har en undersida vars innehåll kan behövas laddas om. Då jag inte tycker det är särskilt snyggt eller bekvämt för besökaren om hela sidan ska behöva laddas om varje gång detta sker så funderar jag istället i iframes.

Är det någon har några kommenterar på huruvida man ska låta hela sidan laddas om eller bara det nödvändiga innehållet som finns i iframen.

Tål att sägas är att jag vet width och height på innehållet så det kommer inte behövas några "fula" scrollbars till iframen.

/Joel
Joel är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat