Visa ett inlägg
Oläst 2005-01-23, 17:39 #2
robertsson robertsson är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Mar 2004
Inlägg: 2 683
robertsson robertsson är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Mar 2004
Inlägg: 2 683
Visst har det blivit kommersiellt och folk vill tjäna pengar, vem vill inte det? Alla kanske inte har den verklighetsuppfattning som behövs. Affiliateprogrammen har ju gjort att det växt upp sidor, som säljer det mesta, som svampar ur jorden.

Kalle 15 år som råkar ramla in på Tradedoubler om som sedan lägger upp en sida med länkar till hälften av alla programmen tror väl att 100-tals pers så gå in på hans sida nästa dag, klicka på banners och sedan dessutom beställa alla dessa saker. Efter nån vecka upptäcker han verkligheten och sidan ligger kvar och skräpar på nätet.

Jag var i New York 1997. Jag fixade resan själv och hittade boende genom att söka på nätet. På den tiden kunde man söka på "hotell, vandrarhem, boende, new york" i google och få upp bra resultat med länkar till privata inkvarteringar, små hotell och vandrarhem. Nu 2004 ska jag göra samma resa och gör samma sökning på google. Resultat? Första 1000 resultaten affiliates till samma hotell-återförsäljare. Jobbigt med sant.
robertsson är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat