Administratör
|
|
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 1 974
|
|
Administratör
Reg.datum: Jan 2003
Inlägg: 1 974
|
Det som dm.se skriver om beskattning av vinst för egenföretagare gäller även handelsbolagsdelägare (egenavgifter+skatt). Dock vill jag minnas att det kan vara annorlunda på någon punkt när det gäller kommanditbolag.
Skattemyndigheten vill att man gör en beräkning på inkomsten som ligger så nära verkligheten som möjligt, och betalar skatt därefter, för att det ska bli en jämn skattebelastning (är väl en jämn skatteintäkt de tänker på förvisso). Sant är som du säger att man brukar beräkna den väldigt lågt, eller till noll, det första verksamhetsåret. Tror absolut inte att det är emot lagen, jag heller.
Tycker man att det där med alla expansionsfonder och dess lika är för jobbigt, tar man skattesmällen istället *känna sig utpekad*
Var faktiskt på en träff anordnad av skattemyndigheten för att reda ut på de flesta konstigheterna, och kom ut dummare än jag kom in.
Ett tips är att hämta 200 sidor broschyrer att läsa igenom, så hittar du de 15 intressanta raderna på slumpvist utvalda platser.
|