Medlem
|
|
Reg.datum: Dec 2004
Inlägg: 289
|
|
Medlem
Reg.datum: Dec 2004
Inlägg: 289
|
Ett namn är för en enskild firma, HB och KB skyddat i det län man är registrerad i, för ett AB gäller skyddet hela landet. Man kan som enskild firma, HB eller KB även skydda namnet i fler län men då till en extra kostnad per län.
Att ett KB som finns har samma namn som du vill använda kan alltså ändå gå bra under färutsättning att det är i olika län. Om AB:et är avregistrerat så borde det inte lägga något hinder, men utan att vara säker så undrar jag om det inte finns någon form av "karenstid" innan namnet kan användas igen.
Utöver dessa regler så finns det faktiskt en till. Ett AB som jobbar som datakonsulter heter XXX AB. Företag Z som tänker öppna dataaffär kommer då att få nej när man också vill heta AB XXX medan bolag Y som är en livsmedelsaffär mycket väl kan få jag på AB XXX. Anledningen är att Z finna i samma branch som det ursprungliga XXX AB och följdaktligen finns det en risk för förväxling mellan bolagen, Z däremot finns i en helt annan bransch och där är risken för förväxling mindre ävenm namnen är likartade.
|