Citat:
Originally posted by Saint@Dec 13 2004, 01:03
Sen får man inte glömma att 1 veckas annonser har en annan effekt än 6 månaders annonser.
|
Där sa du ett sanningens ord, på en veckas test kan man ha vittjat tinan och fångat hummrarna som fanns i sjön de året, om siten i fråga har en låg omsättning på besökare (samma jämt). Så en test skall givetvis innebära en motprestation om ett rimligt resultat erhålles.
Sedan får man hela tiden påminna annonsörerna om vad branding är, många mindre företagare räknar med att annonskampanjen skall ha lönat sig när kampanjen är över, och det infaller inte alltid men kan vara dock så lönsamt på sikt.
Kelkoo utnyttjade detta genom att köpa reklam för bottenpriser under internetsvackan får några år sedan, vem känner inte till kelkoo nu? Samma gjorde Mr Jet med fler och kan nu stoltsera med att man brandat företag för en spottstyvel, all credd åt dom för det.
Att synas på ett visst ställe ihop med andra annonsörer kan långsiktigt vara värt mycket pengar, annars skulle aldrig aftonbladet kunna ta de priser de tar. Branding är ett krav om man skall bli STOR!
Thomas