Ämne: Triggers
Visa ett inlägg
Oläst 2004-12-03, 19:51 #12
Crotalus Crotalus är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Dec 2004
Inlägg: 40
Crotalus Crotalus är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Dec 2004
Inlägg: 40
Citat:
Originally posted by eg0master@Dec 3 2004, 16:21
Och du missar den viktigaste poängen av alla. Risken att radera fel data för att du är slarvig med ditt villkor till en delete borde vara skäl nog för att inte använda triggers eller cascading deletes.
För det första bör vi nog skilja på triggers och cascading deletes/updates (foreign keys).

Jag skulle snarare säga att det omvända gäller när vi talar om cascading deletes, använder man inte foreign keys finns det stora risker att databasen innehåller ofullständig data/referenser. Anta att någon går in och byter användar-ID på två användare(kanske inte så vanligt). Utan foreign keys måste den som ändrar ha full koll på att också uppdatera övriga tabeller.

Triggers är kraftfulla och går använda till nästan vadsomhelst, självklart finns det risker med dessa men är man inne och mipplar direkt med sql-queries ska man ha koll på läget.
Crotalus är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat