Visa ett inlägg
Oläst 2009-08-17, 17:50 #7
Oskar G Oskar G är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Dec 2007
Inlägg: 659
Oskar G Oskar G är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Dec 2007
Inlägg: 659
Efter mycket grubblande och lite googlande så kom jag fram till att webbläsare som tolkar IDN-domäner "rätt", dvs genom att visa t.ex. Å, Ä & Ö gör att Google Analytics inte förstår att det är samma sida, den skiljer alltså på punycode varianten (xn--....) och den med Å, Ä & Ö i sig och tolkar det som två olika sidor.

För att få Google Analytics att registrera alla besökare får man köra ett "fulhack". Efter följande rad:
Kod:
var pageTracker = _gat._getTracker("UA-xxxxxxxx-1");
ska man lägga till följande kod:
Kod:
pageTracker._setDomainName("xn--xxxxx-loa.se");
där "xn--xxxxx-loa.se" är URLen som angivits i Google Analytics. Den här koden gör att ovasett vad webbläsaren säger så säger scriptet till Analytics att det är den sidan du är inne på.

Hoppas det kan hjälpa någon, mig gav det (koll på) ungefär 70% fler besökare

Edit: Om en moderator vill så vore det kanske bättre att ändra rubriken till "Google Analytics - problem med IDN-domäner" då det nu känns mer relevant.
Oskar G är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat