Citat:
Ursprungligen postat av Jonas
Jo, men varför tror du det? Priset? Folk anser sig inte behöva supporten, förrän det är försent. Och då sker just detta som precis skett.
|
Nu låter det nästan som om du anser att en kund ska ses som en zombie utan möjlighet att resonera och fatta egna beslut. Lite ansvar får väl kunden faktiskt ta? Har de tagit beslutet att de förmodligen inte kommer vilja ha telefonsupport och därmed spara in på utgifterna, så får de ju faktiskt stå för det. Applicera ditt tankesätt på ett val mellan två helt andra produkter som skiljer sig i pris, så förstår du vad jag menar.
Skulle de vilja ha telefonsupport så tar det dessutom inte mer än några minuter att få VIP-support aktiverat. Ringer man in till försäljningsavdelningen och köper VIP-support, så blir man så klart oftast direkt kopplad till en supporter (även om betalning ännu inte är mottagen).
Citat:
Ursprungligen postat av Jonas
Nu när informationen kommit fram om vad som har hänt, då frågar man sig om informationen brustit hos er eller kunder, kan man tydliggöra detta mer?
|
Som jag skrev ovan, så försöker vi göra det så tydligt som möjligt för kunden redan när de är igång med sin beställning och inte ens har blivit kund. Givetvis kommer det dyka upp situationer där man önskade att man var lite tydligare, och därför har vi bland annat lagt till en "Feedback"-box på vår sajt, så att kunden snabbt och enkelt kan lämna förslag på hur vi kan bli bättre.