Visa ett inlägg
Oläst 2009-08-10, 08:38 #20
mephisto73s avatar
mephisto73 mephisto73 är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Jan 2008
Inlägg: 730
mephisto73 mephisto73 är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
mephisto73s avatar
 
Reg.datum: Jan 2008
Inlägg: 730
Citat:
Originally posted by kw_wasabi@Aug 9 2009, 01:21
Googles syfte är ju inte att marknadsföra sajter som är i behov av innehåll, utan att visa upp de som redan har innehåll som är till nytta för de som söker.

Jag tror inte Googles tanke med TV:s kartsajter var att ge honom chansen att samla in mer innehåll, utan helt enkelt att de tyckte de var tillräckligt kompletta för att visas på en "bra" plats i SERP:en.
Det är jag medveten om, men TV:s kartsajter tilläts ändå ligga högt upp i SERPen från scratch, under ett par år, och nu har de så klart genererat en massa användarinnehåll.

MEN, nya, liknande sajter får INTE samma smekmånad, utan måste generera sin trafik enkom från betalda annonser eller andra inlänkar.

Så grattis till TV, ibland är det viktigt att vara först, och tacksamt sen när Google tar bort stegarna för konkurrerande sajter.

Men visst, innehåll är A och O. Får väl ordna det på annat sätt.
mephisto73 är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat